اطلاعات عمومی

چگونه از کفش و کتانی خود مراقبت کنیم؟

اصول نگهداری کفش و کتانی

مطمئنا هرکسی نگران کهنه و خراب شدن کفش های نو خود میباشد, خصوصا اگر این کفش ها کتانی نیز باشند. شاید حتی بخاطر آن دلتان نیاید کفش هایتان را زیاد به پا کنید و با آنها بیرون بروید. اما این موضوع نیازی به نگرانی ندارد, با راهنمایی های ما میتوانید تا مدت طولانی‌ای نهایت مراقبت از کفش های خود داشته باشید و بیشترین بهره را آز آن ببرید.

ویژگی های اولیه خرید یک کفش خوب

قبل از هر چیزی از نوع دوخت و جنس کفش هایتان شروع کنید. جنس کفش اگر خوب نباشد, به خودی خود باعث کم شدن طول عمر کفش میشود و اگر دوخت نیز نا مناسب باشد کیفیت کفش بسیار پایین میاید.

مورد بعدی‌ای که باید به آن دقت کنید, سایز کفش است. اگر کفش از سایز پای شما کوچکتر یا حتی بزرگتر باشد, طول عمر کفش نصف میشود.

 

اصول نگهداری از کتانی

اگر کتانی های بند دار دارید, بندهای آن را نه زیاد سفت ببندید نه زیاد شل. بسیاری نیز بندهای کتانی را همان ابتدا محکم بسته تا با هر بار پوشیدن و در اوردن کفش مجبور به باز و بسته کردن بند نشوند. اما این کار آسیب زیادی به کفش میرساند. هر بار برای پوشیدن کتانی هایتان, بند هایش را باز و بسته کنید. هم چنین شستن و اتو کردن بند ها کمک زیادی به تازه و تمیز شدن ظاهر کفشتان میکند.

از کفش هایتان همیشه استفاده نکنید! البته این موضوع فقط مربوط به کفش نیست. سعی کنید با کفش های دیگر, نوبتی عوضشان کنید.

کفش های کتانی خود را در جایی خشک, خنک و به دور از فشار و چروکیدگی نگهداری کنید. حتی اگر فضای کافی برای کفشتان پیدا نشد, آنها را با روزنامه پر کنید تا چروک نشوند.

جای مناسب برای نگهداری کفش

در صورت کثیف شدن آن, چگونه کفش را تمیز کنیم؟

سعی کنید کفش هایتان را حداکثر دو هفته یک بار و حداقل یک ماه یکبار بشویید. میتوانید برای شستشو از شامپو فرش استفاده کنید.
روش دیگری که همه از آن اطلاع دارند, استفاده از خمیر دندان است. این روش بی ضررترین راه ممکن برای تمیز کردن کفش هایتان میباشد. از پارچه ای تمیز, خمیر دندان سفید و غیر ژله ای و حوله ای مرطوب استفاده کنید. مقداری خمیر دندان را روی پارچه ریخته و با حرکات دایره وار کفش هایتان را تمیز کنید. بعد از ده دقیقه با کشیدن حوله‌ی مرطوب و تمیز روی کفش آن را تمیز کنید. در صورت تمیز نشدن کفشتان دوباره همین روش را تکرار کنید. بسیاری از افراد به جای پارچه از مسواک استفاده میکنند, در حالی که این کار باعث خراش کفش ها میشود.
قطعا بعد از چندین بار استفاده از کفش ها, یک سری خراش و کثیفی روی آنها پدیدار میشود. لبه های کتانی به دلیل آنکه پایین ترین قسمت کفش هستند بیشتر از بقیه‌ی نقاط آن کثیف میشوند. برای تمیز کردن لبه‌ی کتانی های سفید, بهترین ماده لاک پاک کن است. لاک پاک کن را روی قسمت پایینی کفش بکشید و شاهد تمیز شدن سریع کفش هایتان باشید.

تمیز کردن کفش با خمیر دندان

چگونی بوی بد کفش را از بین ببریم؟

یک روش رایج برای رفع بوی بد کفش ها, استفاده از سرکه است. ترجیحا از سرکه‌ی سیب استفاده کنید زیرا نسبت به سرکه ی عادی کارکرد بهتری دارد. به مقدار مساوی سرکه را با آب ولرم قاطی کرده و درون آب پاش بریزید. سپس آن را درون کفش بیفشانید. سرکه به دلیل خاصیت میکروب کشی باعث رفع بوی بد کفش و پا میشود.

اینستاگرام سامان شوزز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *