اطلاعات عمومی

جنس گورتکس چیست؟ | خرید کفش ضد آب

جنس گورتکس چیست؟! کفش ضد آب

لایه گورتکس چیست؟ کفش ضد آب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای خرید کفش کوهنوردی و ضد آب باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟ کسانی که در گیر فعالیت ها و مشاغلی هستند که نیاز به لباس و کفش ضد آب دارند, باید راجع به فناوری گورتکس شنیده باشند. کسانی که از کفش ها و لباس های ضد آب استفاده می کنند باید با مشکلاتی از جمله عرق کردن بیش از حد و بو گرفتن بدن و پا آشنایی دارند. در این مقاله ما شما را با فناوری گورتکس اشنا خواهیم کرد. فناوری ای که مخصوص از بین بردن مشکلات پوشاک ضد آب طراحی شده و مخصوص اب و هوای بارانی و کولاک می باشد. 

جنس کفش های ضد آب چیست؟

گورتکس پارچه ای مقاوم و قابل اعتماد در برابر باران، باد، سرما، برف و کولاک می باشد. ویژگی های ذکر شده ی گورتکس به طور کامل بر می گردد به ساختار آن که دارای چند لایه با قابلیت آب بندی درز ها و منافذ است که باعث می‌شود هم در برابر کولاک, باران و برف ضد آب باشد و هم ضد عرق بوده و رطوبت را به سمت خارج هدایت کند.
پارچه ی گورتکس دارای تنفس و هواخور بسیار خوبی است اما این موضوع به هیچ عنوان به ضد آب و عایق بودن محصول آسیب نمی زند. بهتر است این را هم بدانیم که هیچ پارچه ای هر چقد هم با کیفیت باشد, تا ابد دوام نمیاورد اما به نسبت بقیه ی پارچه ها, گورتکس در سطح دیگری می باشدو بعد از پشت سر گذاشتن آزمون‌های متعدد کنترل کیفیت نشان داده که به جز قابلیت های زیادی که دارد، دوام و طول عمرش نیز نسبت به باقی پارچه ها بیشتر می باشد. همین کاربرد و قابلیت است که گورتکس را تبدیل به یکی از ابداعات بی نظیر کرده است.

کفش ضد آب گورتکسدر ادامه ی مقاله به بررسی هر یک از قابلیت های این فناوری فوق العاده می پردازیم.

گورتکس چیست و چه کاربردی دارد؟

گورتکس مورد استفاده بسته به محصولی که در آن به کار می رود, از انواع لایه تشکیل می شود. لایه های گورتکس ترکیبی از یک سری ماده ی فوق العاده می باشد که یکی از آن ها تترا فلوئورو اتیلن خالص است که آن هم طی عملیات و پشت سر گذاشتن مراحل خاصی, با به وجود اوردن نه میلیارد منفذ بسیار ریز در هر اینچ مربع (هر کدام به طور تقریبی 20000 باز کوچک تر از یک قطره آب و 700 بار بزرگ تر از بخار آب), باعث می شود بخار آب خارج شده و آب مایع به آن نفوذ نکند. این عمل محصول را در برابر آب غیر قابل نفوذ کرده و در عین حال به بخار آب که اندازه کوچک تری دارد, اجازه ی عبور می دهد. این لایه نهایتا باعث می شود که گورتکس ضد آب, ضد باد و قابل تنفس باشد.
به غیر از تترا فلوئورو اتیلن, لایه ی بیرونی پارچه را نیز با ماده ی دیگری که دفع کننده ی آب می باشد، پوشانده می‌شود. این ماده درز ها را نیز کاملا گرفته و می پوشاند. در نوع دیگری از گورتکس, ماده ای به کار رفته است که دافع چربی بوده و باعث می شود که کفش و لباس مصرف کننده دیر تر کثیف شوند. البته نوعی گورتکس هم وجود دارد که تمامی این قابلیت ها را هم زمان دارا می باشد اما به طور کامل ضد اب نیست. این نوع از پارچه ی گورتکس برای شرایط عادی و مرطوب ایده آل بوده و بین کسانی که به دنبال لباس و کفش مناسب کوهنوردی و طبیعت گردی می باشند, طرفداران زیادی دارد.

گورتکس چیست و چه کاربردی دارد؟قابلیت تنفس در گورتکس

هوا خوری مناسب یکی از برجسته ترین ویژگی های گورتکس می باشد که با فناوری خاصی که دارد به سرعت تعریق بدن را از لایه های درونی لباس و کفش خارج کرده و موجب احساس سبکی می شود.
بدن خیس و مرطوب 26 بار بیشتر از بدن خشک گرما را از طریق رسانش تلف می کند. اگر بدن به طور مناسبی تنفس نکند، با تعریق مرطوب شده و اتلاف گرما شدت می گیرد و باعث ناراحتی زیادی در بدن می شود. تنفس پذیری گورتکس از به وجود امدن چنین شرایطی جلوگیری می‌کند.

آب‌ بندی درزگیرها در گورتکس

ویژگی دیگری از گورتکس, آب‌بندی درزگیرها است. درزگیر‌ها یک ژاکت ضد آب را به طور کاملا ضد اب و بدون نشت کردن تولید می‌کنند. اگر شما به بیشتر ژاکت‌های ضد آب‌ تان دقت کنید، نوارهایی می‌بینید که در هر شکاف که اطراف دوخت‌ها به‌وجود آمده‌اند, استفاده شده‌اند. اما هر چه نوار بیشتری داشته باشد, کمتر هوا عبور پیدا می‌کند.

به طور کلی ویژگی های گورتکس عبارت‌اند از :

  • داشتن وزن پایین و سبک
  • مقاومت در برابر سایش و خراش در اثر تا، ترک و ساییدگی
  • انعطاف فوق‌العاده هنگام پیاده روی و کوهنوردی و طبیعت گردی
  • عملکرد عالی در هر شرایط جوی ای
  • ضد آب بودن (البته نوع نیمه ضد آب و کاملا ضد آب دارند)
  • ضد باد و ضد کولاک
  • قابلیت تنفس استثنایی
  • امکان شستشوی راحت در دفعات بالا
  • استفاده در علم پزشکی به دلیل خنثی بودن از نظر شیمیایی

ویژگی های گورتکس

کدام برند و شرکت ها از فناوری گورتکس استفاده می‌کنند؟

بسیاری از کمپانی ها از این پارچه جهت تولید کیف, کفش و لباس و… استفاده می‌کنند اما سر آمد کمپانی هایی که از گورتکس بیشترین استفاده را می‌کنند, آدیداس و نایک می باشند. اما علاوه بر کفش, در پوشاک و لوازم و صنایع دیگر از جمله پزشکی, مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر روز نیز با توجه در خواست و پی گیری طرفداران و مشتریان گورتکس, تکنولوژی جدیدی تولید و وارد بازار فروش می شود.

به طور کلی سخن پایانی آن است که هر وقت در شرایطی قرار گرفته باشید که کیفیت کفش یا پوشاک شما و همچنین عملکردشان در برابر باران و باد یا حتی برف و کولاک برای‌تان با اهمیت‌تر و حیاتی‌تر از سایر مواقع باشد, آن موقع گورتکس به داد شما خواهد رسید. هرچند گورتکس هزینه و قیمت بالایی دارد اما قطعا با کیفیت و دوامی که از ان برخوردار است, ارزش بودجه ای که صرف تهیه ی آن می کنید را دارد.

اینستاگرام سامان شوزز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *